ваздухопловни савез србије лого

Параглајдинг

Садржај
    Add a header to begin generating the table of contents

    Спорт и историја

    Најмлађи ваздухопловни спорт, који обухвата три дисциплине: прелет, прецизно слетање и акробатско летење. Прелетима је омогућено летење по задацима или слободно од више стотина километара, само уз помоћ ветрова и ваздушних струјања, без моторног погона. На такмичењима у прецизном слетању, вреднује се умеће такмичара који слећу на центар пречника два центиметра – најпрецизнији је и најуспешнији. Комплетна летелица стаје у ранац од 20ак килограма, те је параглајдинг један од најлакших и најједноставнијих начина да се оствари летачка активност – а летови могу трајати и по неколико часова.

     

    Параглајдери нас воде у свет у коме не владају људски закони већ закони  природе. Овај спорт је постигао значајан напредак у односу на пионирске дане такмичења у падобранству 1985. Прва крила имала су финесу 4:1 и врло уску скалу могућих брзина. Савремена крила имају финесу од 10:1 а оптимална брзина може да пређе 65км/ч. Овај напредак остварен је захваљујући непрекидном експериментисању, креативном размишљању и инспирацији дизајнера.Змајеви и параглајдери нису обичне  летилице, то су праве временске машине. Захваљујући њима можемо да осетимо, барем делимично, изазове са којима су се носили пионири авијације док су истраживали непознато.

     

    Змајарство и параглајдинг имају богату историју мада различите развојне путеве са више од 120 година индивидуалних летачких подухвата. Пионири змајарства почев од Отоа Лилиентхала, били су кључни елеменат за развој авијације лакше од ваздуха. Они су први почели да истражују и прерачунавају аеродинамику дизних површина. Они су направили корак напред у схватању ваздуха уз ризик по сопствене животе, како би се сан о човеку који лети могао преточити у јаву.

     

    Касније 40-тих, 50-тих и 60-тих, људи попут Џона Дикенсона (који је направио први прототип савременог змаја), Дејв Бериш (који је својим падобраном летео као спортском машином) и Домина Жалбер (која је направила први падобран типа крило) овај сан су преточили у стварност.

     

    Данас можемо да користимо преносиве летилице које могу да нас подигну хиљаде метара изнад земље, да нас носе сатима и да нам омогуће да пређемо километре. Можемо да осетимо слободу коју имају птице док лете, што превазилази и најлуђе снове ових пионира. Уствари, можемо да доживимо свет на начин који људи који су живели у прошлим временима, без обзира колико богати и како привилеговани били нису могли ни да замисле. И све то можемо остварити по цени једног половног аутомобила.

    ДИСЦИПЛИНЕ                    

    • Прелет
    • Прецизно слетање на циљ
    • Акробатика

     

    Од кад је одржано прво ФАИ Светско првенство у прецизном слетању параглајдером у Великој Британији 2000. године, ова дисциплина непрекидно добија на популарности. Данас је у ФАИ бази података регистровано око 1.000 пилота из више од 50 земаља.

     

    У почетку су европске земље доминирале у дисциплини прецизно слетање параглајдером.  међувремену, Азија је сустигла европске земље са пилотима из Кине, Индонезије, са Тајланда и из Кореје, који остварују високе пласмане на светским такмичењима. Број такмичења у свету се значајно повећава и многе нове земље су заинтересоване и почињу да организују такмичења категорије 2.

     

    Иако је овај спорт уско повезан са падобранским спортовима, летови на такмичењима у прецизном слетању параглајдером обављају се са атестираним параглајдерима. ФАИ правила за овај спорт описана су у Одељку 7Ц Спортског правилника. Додатна документација која се односи на организацију такмичења у прецизном слетању параглајдингом и на обуку судија могу се наћи на веб страници ЦИВЛ-а.

     

    На такмичењима се могу практиковати две методе за полетање – са узвишења или уз помоћ витла. Постоје три такмичарске категорије: појединачно, жене и тимови. Врло често се дешава да се такмичење одвија у неколико “рунди” које се лете у једном дану, и у том случају на такмичењима која се одвијају током викенда такмичари могу остварити  6 и више резултата. Иако метеоролошки услови представљају критични фактор за такмичења у параглајдингу, ипак временске прилике су много битније за такмичења у прелету него за прецизно слетање параглајдингом. Облачно време или недостатак терми не представљају проблем.

     

    Стандардни део опреме за такмичење у параглајдингу је електронска нула – циљ за слетање,  уређај осетљив на притисак који има пречник од 16 цм (слична опрема се користи у падобранским скоковима на циљ). Центар има  пречник од 2 цм и даје савршен резултат – нула. Уколико се такмичар не спусти на електронску подлогу судије које оцењују спуштање на циљ морају да обележе место слетања и да га ручно измере.

     

    На такмичењима из категорије 1, тим судија се састоји од главног судије, судије такмичења, 4 судија који оцењују слетање на циљ и троје резервних судија. Постоји особа задужена за бележење резултата, особа задужена за праћење резултата и особа задужена за праћење брзине ветра. На догађајима из категорије 2 има мање судија јер неки од судија могу имати двоструку улогу. Судије на овим догађајима су прошли обуку коју је осмислио и коју непрекидно усавршава Међународна параглајдинг комисија – ЦИВЛ.

     

    За разлику од падобранаца пилоти који се такмиче у прецизном слетању параглајдингом морају при спуштању да се дочекају на ноге и да остану у стојећем положају. Уколико пилот падне пре него што крило додирне тло добиће максимални број поена (Подсећање: победник је онај такмичар који има најмање поена). Уколико се пилот приближава циљу на опасан начин, на пример са једним крилом “у столу” (када нападни угао крила постане исувише велик да издржи узгон) или уз акробатски маневар близу тла, примениће се против њега нека казнена мера (упозорење, максимални број поена, дисквалификација).

     

    Пилоти који желе да се опробају у дисциплини прецизно слетање параглајдингом треба да потраже параглајдинг календар такмичења. Да би могли да се такмиче потребна им је ФАИ лиценца за спортска такмичења.

    Дисциплине

    За оне који се раније нису бавили параглајдингом можда је понекада тешко разумљива ваздухопловна терминологија. Зато доносимо мали преглед подела које могу да помогну и онима који тек размишљају да уђу у свет у којем се плови по небу.  Параглајдинг је дели у три главне дисциплине које имају своје под-дисциплине, а то су:

    Прелет

    Прелет предствља срж постојања самог параглајдинга. Као и једриличари и слободни змајари, параглајдеристи користе успоне ваздушне струје да остану у ваздуху више сати (чак и преко 10 сати без одмора) и прелете више десетина па чак и стотина километара. У овој дисиплини се такмичи највећи број људи и представља изазов, јер је сплет велике вештине, знања и храбрости, стеченим кроз године рада.

    Под-дисиплине које се користе у прелету на такмичењима су:

     

    – брзинска трка до циља, где такмичари стартују одједном са земље или из ваздуха, а циљ им је да обиђу одређену трасу обележену окретним тачкама. Први који заврши задатак – је победник. Овакав вид трке у много чему подсећа на трке Формуле 1.


    – временско-брзинска трка до циља, где се бодује најкраће време прелета на одређеној рути. Сваки такмичар има индивидулано време и бори се против штоперице, као у скијању.

     

    – прелет по оси, где се одреди линија (оса) по којој треба што тачније летети у одређеном правцу. Такмичар који најдаље одлети је победник.

     

    – цик-цак је диспилина која се ретко употребљава. Преко више задатих окретних тачака пилот мора да се потруди на направи највећи могући прелет обишавши их у што већем броју. Највећа дистанца одређује победника. Ово се може назвати и шаховска игра, јер долази знање и вештина до изражаја, а не брзина.

     

    – повратна трка се употребљава најчешће при лошијим метео условима уз присуство средњег или јачег ветра у планинама, где се даље низ падину одреди окретна тачка, а затим лети назад. Први који одради задатак је победио.

    Аркобатско летење

    Акробатско летење представља највећи изазов у параглајдингу због своје, ако не опасности, онда због технички захтевног маневрисања при извођењу сложених акробатских маневара који се не могу урадити ни на једном другом ваздухоплову. Свака фигура има своју тежину и оцењује се од стране комисије. Најтеже и најопсаније фигуре носе највише поена, према којима се и одређује победник.

    Постоје:

    – соло акробатско летење по задатку

    – соло акробатско летење слободним стилом

    – синхроно летење слободним стилом.

    Прецизно слетање

    Прецизно слетање је преузето из класичног падобранства и у почетку је служило као забава, да би због великог рекламног потенцијала постала званична ФАИ дисциплина у којој наши такмичари заузимају висока места на светској ранг листи. Циљ је да се што прецизније и безбедније приземљите на мету пречника 2 цм. Резултати до полупречника од 15 цм мере се електронском направом, а већи, мерном траком (до полупречника од 10 м). При доскоку пилот треба да остане на ногама, евентуални пад се санкционише негативним бодовима (казненим центриметрима). Пилот са најмањим збиром бодова (казнених центиметара) постаје победник.

    Рекорди - Прецизно слетање параглајдером

    МУШКАРЦИ         

    ВРСТА РЕКОРДА У ДИСЦИПЛИНИ ПРЕЦИЗНО СЛЕТАЊЕ

    НОСИЛАЦ РЕКОРДА

    ВРЕДНОСТ РЕКОРДА

    ГОДИНА ПОСТАВЉАЊА/
    ИНИЦИЈАЛНА ВРЕДНОСТ

    Број узастопних серија на ФАИ категорисаном такмичењу у којима је резултат 0 цм   
    Број узастопних серија на ФАИ категорисаном такмичењу у којима је укупан збир мањи или једнак 5цм
       

    После три узастопне серије

    Милош Тимотић

    1 цм

    2022, Турска

    Претходно:

    Слободан Малетић

    Претходно:

    2 цм

    Претходно:

    2017. – Албанија

    После четири узастопне серије

    Милош Тимотић

    3 цм

    2022, Турска

    Претходно:

    Горан Ђурковић

    Претходно:

    4 цм

    Претходно:

    2016. – Црна Гора

    После пет узастопних серија

    Горан Ђурковић

    Слободан Малетић

    6 цм

    6 цм

    2017, Албанија

    2017, Албанија

    Претходно:

    Горан Ђурковић

    Претходно:

    8 цм

    Претходно:

    2016. – Кина

    После шест узастопних серија

    Милош Тимотић

    7 цм

    2023, Турска

    Претходно:

    Горан Ђурковић

    Претходно:

    8 цм

    Претходно:

    2016. – Кина

    Број узастопних серија у којима je збир негативних поена износио 0

    Дејан Валек

    2 узастопне серије

    2014, Србија

    ЖЕНЕ

    ВРСТА РЕКОРДА У ДИСЦИПЛИНИ ПРЕЦИЗНО СЛЕТАЊЕ

    НОСИЛАЦ РЕКОРДА

    ВРЕДНОСТ РЕКОРДА

    ГОДИНА ПОСТАВЉАЊА/
    ИНИЦИЈАЛНА ВРЕДНОСТ

    После три узастопне серије

      

    5 цм

    После четири узастопне серије

      

    8 цм

    После пет узастопних серија

      

    12 цм

    После шест узастопних серија

      

    18 цм

    Број узастопних серија у којима je збир негативних поена износио 0

      

    3 серије

    Рекорди - Параглајдинг (прелет)

    ВРСТА РЕКОРДА

    НОСИЛАЦ РЕКОРДА

    ВРЕДНОСТ РЕКОРДА

    ГОДИНА ПОСТАВЉАЊА/
    ИНИЦИЈАЛНА ВРЕДНОСТ

    СТАТУС

    Прелет по правцу

    Владимир Бачанин295,9 км2022. годинаАктуелни рекорд

    Марко Милутиновић

    289,96 км

    2022.година

    Претходни рекорд

    Срђан Ристановић

    282,74 км

    2022.година

    Претходни рекорд

    Марко Милутиновић

    Жељко Овука
    243,86 км2021.Претходни рекорд
    Жељко Овука211,27 км2020.Претходни рекорд
    Жељко Овука186,4 км2008.Претходни рекорд

    Тандем

    Александар Лепир

    Даница Костић

    95,5 км

    2008.година

    Актуелни рекорд

    Жене

    Тијана Кручичан

    115,85 км

    2021.година

    Актуелни рекорд

    Жене

    Тијана Кручичан
    110,8 км2017. годинаПретходни рекорд

    Прелет по правцу до декларисаног циља

    Жељко Овука

    111,7 км

    2014.година

    Актуелни рекорд

     

    Прелет између две тачке са 1 преломном тачком

    Владимир Бачанин299,84 км2022.

    Актуелни рекорд

    Марко Милутиновић291,86 км2022.Претходни рекорд 
     Срђан Ристановић286,49 км 2022.Претходни рекорд 

    Марко Милутиновић

    Жељко Овука

    254,56 км2021. годинаПретходни рекорд 
    Марко Милутиновић218,64 км2020.година Претходни рекорд 

    Жељко Овука

    212,97 км

    2020.година

    Претходни рекорд

    Прелет између две тачке са 3 преломне тачке

    Владимир Бачанин305,99км2022.Актуелни рекорд
    Марко Милутиновић295,15км2022.Претходни рекорд
    Срђан Ристановић289,95 км2022.Претходни рекорд

    Жељко Овука

    Марко Милутиновић

    261,79 км

    2021.година

    Претходни рекорд
    Марко Милутиновић 225,44 км2020. годинаПретходни рекорд
    Жељко Овука214,20 км2020. годинаПретходни рекорд
    Срђан Кесић196,04 км2019. годинаПретходни рекорд

    Прелет по правцу са повратком назад

    Жељко Овука

    104,06 км

    2020.година

    Актуелни рекорд

    Жељко Овука

    80,98 км

    2017.година

    Претходни рекорд

    Прелет по декларисаном правцу и назад

    Жељко Овука

    103,50 км

    2020.година

    Актуелни рекорд

    Прелет по слободном троуглу

    Жељко Овука

    111,11 км

    2017.година

    Актуелни рекорд

    Жељко Овука

    30,6 км

    2009. година

    Претходни рекорд

    Прелет по декларисаном троуглуЖељко Овука115 км2021.годинаАктуелни рекорд

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 25км

    Жељко Овука

    18,52 км на час

    2009.година

    Актуелни рекорд

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 50км

    /

    /

    /

     

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 100км

    Жељко Овука

    24 км на час

    2017.година

    Актуелни рекорд

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 150км

    /

    /

    /

     

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 200км

    /

    /

    /

     

    Брзина прелета у км/х по троуглу од 300км

    /

    /

    /

     

    Брзина прелета у км/х по правцу и назад на дужини од 100км

    Жељко Овука

    24,46 км на час

    2020.година

    Актуелни рекорд

    Брзина прелета у км/х по правцу и назад на дужини од 200км

    /

    /

    /

     

    Брзина прелета у км/х по правцу и назад на дужини од 300км

    /

    /

    /

     

    Судије

    Судије у параглајдингу у дисциплини прецизно слетање су:

    1. Ђурковић Александра – Вршац
    2. Ана Павлов – Нови Сад
    3. Мирослава Голубовић – Београд
    4. Јадранка Огризовић Милојковић – Вршац
    5. Здравко Комазец – Ниш
    6. Оноди Миклош – Кањижа
    7. Весна Симонс – Београд
    8. Денис Марушић – Вршац